راه اندازی باشگاه دانشگاه های 100 ساله جهان در دانشگاه خوارزمی

[ad_1]

دبیر ستاد برگزاری یکصدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی خبر داد؛

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : ایسنا – دکتر بهادر باقری با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی در سال 1297 به عنوان اولین دانشگاه مدرن ایرانی تاسیس شده و به عنوان دارالمعلمین، دانشسرای عالی، دانشگاه تربیت معلم و بعد دانشگاه خوارزمی شناخته می‌شده است اظهار کرد: این دانشگاه در نظر دارد در سال 1397 مراسم یکصدمین سال تاسیس خود را برگزار کند.

وی ادامه داد: ما تاکید داریم تاریخ و هویت دانشگاه و جایگاه ویژه‌ی آن در علم و معرفت کشور حفظ و آن را به جامعه معرفی کنیم و به همین جهت ستادی تشکیل شده است که علاوه بر مسئولان دانشگاه، معاونان و مدیران فرهنگی از شهرداری تهران، وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی نیز نماینده‌هایی در آن حضور دارند  که برای این مراسم برنامه‌ریزی می‌کنند.

مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه خوارزمی با اشاره به ساخته شدن سرود دانشگاه خوارزمی افزود: همچنین مجسمه‌ی خوارزمی دانشمند بزرگ ایرانی که دانشگاه با اسم او نامگذاری شده در حال ساخت است و همچنین سردیس بزرگان این دانشگاه از جمله پروین اعتصامی، پروفسور “مصاحب” پدر علم ریاضی مدرن ایران و برادران قریب در حال ساخت است و هم زمان با جشن صد سالگی دانشگاه در موزه دانشگاه نصب می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین ساختمان پروین اعتصامی که بیش از 80 سال قدمت دارد و در دانشگاه خوارزمی قرار گرفته است با همیاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بازسازی و مرمت می‌شود و به عنوان یکی از جاذبه‌های فرهنگی و توریستی تهران شناخته خواهد شد که در پایان سال 96 نیز کار مرمت و باز سازی آن به پایان خواهد رسید.

دبیر ستاد برگزاری یکصدمین سال دانشگاه خوارزمی از راه‌اندازی باشگاهی به منظور گردهمایی دانشگاه‌های صد ساله جهان خبر داد و گفت: بنا داریم در این باشگاه که 1919 نام گذاری می‌شود از دانشگاه‌هایی در جهان که صد ساله می‌شوند دعوت کنیم تا با ما در ارتباط باشند. دبیرخانه این باشگاه در دانشگاه خوارزمی خواهد بود و پس از تاسیس می‌تواند هر 4 سال یک بار به دانشگاه دیگری واگذار شود.

وی با اشاره به اینکه در راستای راه‌اندازی باشگاه 1919 نامه‌نگاری‌ها با دانشگاه‌های برتر جهان که حدود 200 دانشگاه هستند انجام شده است بیان کرد: در مراسم صد سالگی دانشگاه خوارزمی که امیدواریم با حضور رییس جمهور برگزار شود از مسئولان این دانشگاه‌ها دعوت به عمل خواهد آمد.

دکتر باقری همچنین با اشاره به طراحی و ساخت سر در جدید دانشگاه خوارزمی افزود: این سر در در سال 97 بر در دانشگاه نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین رایزنی‌هایی با شهرداری داشته‌ایم تا بتوانیم خیابان خاقانی که خیابان شرقی دانشگاه است به عنوان پیاده راه فرهنگی سنگفرش و بسته شود، به طوریکه قدمت دانشگاه در این مکان دیده شود.

 مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه خوارزمی در پایان تاکید کرد: امیدواریم وزارت علوم، دولت و شهرداری تهران همکاری‌های لازم را با ما داشته باشند تا  دانشگاه خوارزمی به عنوان اولین دانشگاه ایران که اساتید و بزرگان زیادی را تربیت کرده و همچنین دانشگاه‌های زیادی از آن به وجود آمده است به عنوان مرکز علمی و فرهنگی ایران شناخته شود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *